↑ Batman (1989). Box Office Mojo

از شخصیت محبوب «بتمن» یا «مرد خفاشی» (Batman) تا به حال فیلم، سریال و بازیهای ویدیویی زیادی منتشر شده که هر کدوم در واقع برداشت شخصیِ سازندهی اون اثر رو به مخاطبین منتقل میکنن.آخرین اقتباس سینمایی از این ابر قهرمان سهگانهی فیلم شوالیهی تاریکی ساختهی «کریستوفر نولان» (Christopher Nolan) بود؛ شکی در این نیست که این مجموعه آثار کمنظیری هستن و در میون انبوه فیلمهای ابرقهرمانی خوش درخشیدن، اما مسئله اینجاست که هواداران سری کمیک بوکهای بتمن معتقد هستن که شخصیت «بروس وین» روایت شده در این فیلمها با شخصیت اصلی در کمیکها بسیار متفاوته. همچنین بتمن خوبی هم نبود و اگر در یوتیوب قسمت هایی از بتمنش رو ببینید متوجه میشوید که زیاد از نظر قد و قواره و هیکل برای این نقش مناسب نبوده.

تهیه کننده ی فیلم جان پیترز فیلمنامه ای در نظر داشت و برنامه ی او این بود که سوپرمن لباس معروفش رو به تن نکند و دیگران با او موافق نبودند و بقیه فیلم نامه دیگری را در پیش گرفتند اما او پافشاری کرد و پروژه منحل شد. ریوز مدام میخواست که دوباره اجرا کند، اما پتینسون خسته و ناامید فکر میکرد دارد زیادی تکرار میکند. فکر کنم او (بن افلک) فراموش کرده بود که این لباس چقدر ناراحت است، اما اشکالی ندارد. در طول ۱۰۰ قسمت سریال، شما روند کامل شکلگیری شخصیتی افراد را مشاهده میکنید و این موضوع راجب ویلینها بسیار مهمتر است، چون در بیشتر سریالهای CW ما شاهد حضور یک فصلی یا کوتاه از آنها هستیم، اما در گاتهام، زوایای مختلفی از زندگی افراد شرور به تصویر کشیده میشود و همین موضوع باعث حضور طولانی بهتر آنها در سریال است. ولی بهتر است بدانید این اتفاق و تاریک شدن فضای بتمن گرچه از اول قصه شروع این شخصیت در دنیای کامیک بوک ها بوده ولی رسیدنش به این مرز از تاریکی را بعد از گذران نصف عمرش شروع کرد.

طرفداران سوپرمن از طریق رویدادهای The New 52 ممکن است با این انتخاب لباس آشنا باشند. البته اصل کار شنل وقتیه که سوپرمن بخواد دور بزنه که باعث میشه این کار درست انجام بشه. در خفا با ترس های خود کنار می آید و ضمن دیدن آموزش های رزمی و بوکس و یوگا و کاراته و هر آنچه که فکرش را بکنید، از یک سری متخصص و دانشمند وفادار کارخانه پدری اش نیز بهره می برد و وسایل مخصوصی برای خود درست می کند تا بتواند با آن ها شهر زادگاهش یعنی همان گاتهام را از چنگال تبهکارانی که در آن جولان می دهند در بیاورد.

فقط یک نفر در جمع ۹ نفره مورد بحث سهبار در نقش بتمن ظاهر شده و او همانا کریستین بیل است که در سهگانه بتمنی کریستوفر نولان در این قالب سخت فرو رفت و چنان تصویر منفی، اما طبق اصول و واقعیای از مرد خفاشی ارائه داد که به اعتقاد خیلیها بهترین ایفاگر این نقش بوده است. این پلاک یکی از معماهایی هیت که مت ریوز برای طرفدارانِ پروپا قرصِ بتمن در نظر گرفته. از آنجایی که کودکان در سراسر جهان شخصیت ابرقهرمان بتمن را در کتابها، کارتونها و فیلمها دیدهاند، سازندگان به فکر تولید لباسهای بتمن برای کودکان در هر اندازه و حتی بزرگسالان بودهاند. دث استروک نسخه قاتل مزدور بتمن است. دث استروک بیشتر از اینکه با بتمن دشمن باشد نفرتی از رابین و گروه همراه او (که به تین تایتانز معروف هستند) دارد چرا که این گروه باعث مرگ تصادقی پسر او شده اند. جالب است بدانید کاراکتر محبوب ددپول در دنیای رقیب (مارول) به نوعی برای شوخی کردن با دث استروک ساخته شده بود و بعدها به خاطر محبوبیت بیش از حد تبدیل به یک قهرمان جداگانه شد. در طول سالیان متمادی منشا این شخصیت بارها تغییر کرده ولی مشهورترین آن داستان یک بازیگر است که بعد از به خاک کردنش توسط مافیا به خاطر یک سری مشکلات تبدیل به این شخصیت شده و گل سرتاسر وجودش را فرو گرفته و قصد حمام گرفتن هم ندارد!

اما قبل از پرداختن به لباس کاراکترها، بهتر است به طور خلاصه در مورد ابرقهرمانان و تاثیر آنها بر سلامت روان کودکان صحبت کنیم. اما پیش از ورود به قلب مناظره، لازم است که او را از وجود خطری که همیشه هنگام مناظره در کمین است باخبر سازیم؛ اشتباهی ناآگاهانه که بهآسانی میتواند او را در مناظره زمین بزند: مغالطهی مصادره به مطلوب. شانگ چی پیش از یافتن قدرت های ماورایی، یکمرتبه در مقابل مرد عنکبوتی قرار گرفت تا به او اثبات کند که وقف خود را در مسیر کسب مهارت نتیجه بخش از داشتن نوعی قدرت غیرمعمولی است. به طور واضح سوپرمن کاملا یک فانتزی قدرت مردانه است و بعضی از هنرمندان از جمله خالق او جو شاستر جوری لباس او را ترسیم کرد که تک تک عضلات او به چشم بیایند. بالاترین قدرت بتمن عقل و هوش و هنر در مهارتهای رزمی و مبارزه تن به تن و استقامت و لباس بتمن سفارش اراده قوی است. بعد از افتضاح و ناکامی بزرگ فیلم “بتمن و رابین” ، وارنر برای چند سال سراغ فرنچایز بتمن نرفت تا اینکه آقای «کریستوفر نولان» اومد و انرژی و خلاقیت منحصر به فردی بهش تزریق کرد. بتمنِ ریوز در حالیکه بسیار اصیله در همون حین بسیار منحصر به فرده و تونسته اثری متفاوت از این قهرمان شنلدار ارائه بده؛ هرچند که این اثر هم خالی از ایراد نیست، در ادامه با نقد فیلم The Batman با فانتزیمگ همراه باشین.

این خانم دکتر هم نوعی جنون گیاهخواری که چه عرض شود گیاه دوستی دارد و عمر و بقای گیاهان برایش بیشتر از آدم ها ارزش دارد. از طرف دیگر، وقتی میخواهیم برای مثال، بتموبیل را مورد ارزیابی قرار دهیم و یا خوبی و بدیاش را تعیین کنیم، باحال بودن را -که پیش از این تعیین کردیم یک ارزش است- به عنوان یکی از دلایل خوب بودنِ بتموبیل، درون معادلهی ارزیابیمان قرار میدهیم. نظریهی ارزش حوزهای در فلسفه است که اساساً با موضوعاتی چون ارزش (Value) و ارزیابی (Evaluation) سروکار دارد. او در اکثر داستان ها اولش شخصیت خوبی دارد و حتی در زندگی خارج از ابرقهرمانی بروس وین با او رابطه صمیمانه ای دارد. و در نهایت، بزرگترین تفاوت دو فیلم را باید نوع به تصویر کشیده شدن بروس وین بدانیم. کودکان بسیاری از مهارت های زندگی را با غوطه ور شدن در دنیای نقش آفرینی در لباس های مختلف مانند لباس حیوانات کودکان یا لباس های حرفه ای کودکان با پوشیدن ماسک های نمایشی نمدی تمرین می کنند. آرکام نایت نیز مانند دیگر بازیهای این سهگانه، در این زمینه کوتاهی نمیکند.

او می تواند خودش را تبدیل به هرکسی بکند و به خاطر ذات بازیگری شخصیت درونی اش بسیار خوب این کار را می کند. بعد از فرار از سیرک در فاضلاب های گاتهام برای خودش یک امپراتوری راه انداخت و به علت خوی حیوانی که پیدا کرده از خوردن گوشت و پوست و خون انسان ابایی ندارد. در یک تیتر که Batman: Prey نام داشت، هوگو در اداره پلیس شهر گاتهام استخدام شد تا بهعنوان مشاور آنها عمل کند؛ آن نیز در یک ابتکار نو که به مراد سرکوب و ناکامی پارتیزانها طراحی شده بود.در طی مدت زمانیکه او از حیث روانشناختی روی پروفایل بتمن کار میکرد، به مرور اخلاق خودش هم ناپایدارتر از قبل میشد. بنابراین لباس بتمن در فیلم The Batman قطعا حالت زرهی بیشتری دارد و احتمالا سنگینتر و خشنتر به نظر میرسد. عادل بزرگسال دیگر از وانیل تنفر ندارد و محض تنوع هم که شده، گهگاهی بستنی وانیلی میخرد؛ بنابراین اگر من دو کاسه بستنی جلوی عادل بزرگسال بگذارم -که یکیشان حاوی یک اسکوپ بستنی شکلاتی و دیگری حاوی سه اسکوپ بستنی وانیلی باشد- و از او بخواهم که یکی را انتخاب کند، ممکن است قاطعیت گذشته را در او نبینم.

حتی اگر تا پایان مولتی ورس هم این لحظه از بین برود و دیگر وجود نداشته باشد، باز هم چیزی نیست که تا پایان دنیا، از ذهن ما خواننده ها بیرون برود. یک دزد به آن ها حمله کرده (ماهیت شخصیت این دزد بارها و بارها تغییر پیدا کرده) و پدر و مادر را می کشد (و باز در بعضی داستان ها به بچه هم شلیک میکند ولی نمی میرد) و فرار می کند. در کتاب های داستان اصلی به شدت عاشق مادرش است و نوعی عقده ادیپ دارد و حتی بابا و برادران خودش را از روی حسادت کشته است اما در آخر بعد از مرگ مادرش حس عشق و دوست داشتن هم در این بابا می میرد.

بتمن و جوکر دو روی سکه هستند که به قول جوکر تفاوت چندانی با هم ندارند جز اینکه جوکر می کشد و بتمن نمی کشد. جذاب می باشد بدانید که بر بر روی پیراهن این لباس که یکی از از بخشهای حساس آن است برند بتمن به رنگ زرد رنگ هک شده که در روزگار خرید می توانید به آن نیز دقت کنید. اگر برای مثال از مخاطبهای امروزی سوال کنید انتظار چه صحنههایی در فیلم را دارید قطعاً چند دقیقه از این صحنهها در بتمن ۲۰۲۲ اثر ریوز وجود دارد. شما می توانید از طریق فروشگاه ما اقدام به سفارش لباس بتمن قهرمان نموده و در هر کجای کشور که باشید در کمتر از چند روز محصول خود را دریافت نمایید. فالکونی با بازی تورتورو به عنوان «شهردار واقعی گاتهام سیتی» یک رئیس جنایتکار با ابهت است که جاذبهاش هر بار که روی صفحه نمایش دیده میشود، خودنمایی میکند. ریدلر یک جنایتکار تازه ظهور یافته است که وسواس بسیار زیادی روی معماها دارد. با این حال، نه تنها باید ریشههای فساد موجود در گاتهام را یافته و بفهمد خانوادهاش چه ارتباطی با افراد فاسد داشته، بلکه باید جلوی ریدلر را بگیرد.

برای فیلمی که توسط بازیگران نقشهای مکمل درست تقویت شده بود، شخصیت آلفرد با بازی اندی سرکیس واقعاً کم استفاده و توسعه نیافته است. منابع تاریخی نشان می دهند که در زمان به وجود آمدن سوپرمن اینکار در سیرک ها و نمایش ها، نمادی از قدرتمند بودن بود، و چیزی عجیب به حساب نمی امد همانطوری که بتمن نیز سال ها همینطور لباس میپوشید ولی اکثر خوانندگان مدرن دی سی این را فراموش کرده اند. سوپرمن در هویت مخفی خود به عنوان کلارک کنت ، از موفقیت در روزنامه دیلی استار برخوردار بود، که در ۱۹۵۰ به عنوان سردبیر آن منصوب شد و جایگزین جورج تیلور شد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار